Akusztikus neuronima okozhat halláskárosodást – egy jóindulatú daganat amely hatással van az egyensúly érzékelésedre és halló idegekre. Kezelhető, ezért el kell beszélgetned a házi orvosoddal, és hogy ő adjon egy beutalót a kórházba.
Mi az a akusztikus neuronima?
Az akusztikus neuronima egy ritka, lassan növekvő daganat, amely az agyidegben fejlődik – a hallásért és az egyensúly érzékelésért felel. Ez jóindulatú, amely azt jelenti, hogy nem rosszindulatú, sem rákos.
Az akusztikus neuronima nagyon lassan alakul ki az évek során. Végül, hatással van az egyensúly érzékelésre, a halló és az arcidegekre és következésképpen hatással van a hallásra és az egyensúly érzékelésre. Nagyon ritkán okoz tüneteket az arcon is. Ha ez nagyon sok ideig tartana eljutni az agy felé, modern diagnosztikai technikákkal ez nem történhetne meg oly gyakran.
Az akusztikus neuronima nem egy életveszélyes állapot, kivéve rendkívüli esetekben amikor a tumor olyan gyorsan nő, hogy az agyra hatással van. Mivel jóindulatú – amely nem rákos – ezért ez nem terjed el a testen. Teljesen gyógyítható, valószínűtlen, hogy újra kifejlődik.
Gyakran, nincs nyilvánvaló ok a megjelenésére, és általában 30-60 éves korokra jellemző.
Mik a tünetei?
Először nem okoz nyilvánvaló tüneteket.
Bármilyen tünet fokozatosan fejlődik, és gyakran okoz:
- hallásvesztést, amely gyakran az egyik fült érinti.
- Fülzúgást.
- szédülést
Nagy akusztikus neuronima gyakran okoz:
- állandó fejfájást
- ideglenes homályos vagy kettős látást
- zsibbadságot, fájdalmat vagy gyengeséget az arc egyik oldalán
- végtagok mozgásával kapcsolatos problémákat
- rekedtséget vagy nehéz nyelést.
Ha ezekből a tünetekből bármelyiket is tapasztalod, akkor fontos, hogy beszél a háziorvossal arról, hogy egy orvosi vizsgálatra Más állapotok, mint pl: a Méniere’s kórnak is hasonló tünetei vannak – a szakember ellenőrizni fogja, hogy van-e akusztikus neuronimád, azért, hogy biztos legyen benne, hogy megfelelően legyél kezelve.
Ha azt mutatják ki, hogy akusztikus neuronimád van, akkor:
- akkor egy hallásvizsgálatot kell csinálnod, azért, hogy megállapítsák, hogy milyen szinten hallasz, hogy vajon szenzonerális vagy vezetéses hallásvesztésed van-e, amely érinti-e mind két fület. Csomó vizsgálatot csinálhatsz, azért, hogy kiderüljön hogy a hallóidekre is hatással van-e. .
- egy mágneses, rezonenciás kép (MRI), amely erős mágneses pályákat és rádióhullámot használ fel, azért, hogy egy részletes képet mutasson a fejed belsejéről.
- Egy számítógépes tomográfia (CT), amely röntgensugarak sorozatát készíti el, hogy egy részletes képet mutasson a fejed belsejéről.
Hogyan gyógyítható ez?
Ha akusztikus neuronimát állapítottak meg, akkor a gyógyulásod függ a következőktől:
- az egészségedről
- a tumor helyétől és méretétől
- egyéb vizsgálatok eredményeitől
Amiatt, mert az akusztikus neuronimák nagyon lassan nőnek, nem szükséges belerohanni egyből a gyógyszerek szedésébe. Figyelembe kell venni az összes lehetőséget, és részletesen kell beszélni erről a sebésszel vagy egy sugárterapeutával. A kezelések speciális központokban vannak, amiért a legtöbb embernek utaznia kell.
Ezek a kezelések tartalmazzák a:
- vizsgálatot
- mikrosebészetet
- sugárterápiát
- sugársebészetet.
A kezeléseknek van mellékhatása is. Például: a sebésznél vagy a sugársebésznél kialakulhat néha arcfájdalom vagy bénulás.